0(850) 303 0 190
Mebusevleri Mah. Şerefli Sok. 32/1
Çankaya/Ankara
Pazartesi – Cuma 9:00 – 18:00
Cumartesi & Pazar Kapalı

Türkiye’de Deport Edilme Sebepleri

5683 sayılı Yabancıların Türkiye’de İkamet ve Seyahatleri hakkındaki kanunun 19. maddesi deport işlemini kapsamaktadır.  “İçişleri Bakanlığınca memlekette kalması umumi güvenliğe, siyasi ve idari icaplara aykırı sayılan yabancılar verilecek muayyen müddet zarfında Türkiye’den çıkmaya davet olunur. Bu müddetin sonunda Türkiye’yi terk etmeyenler sınır dışı edilebilir.”  Şeklindedir.

Deport işlemleri İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün karar ve yürütmesi kapsamındadır. Uygulamada çalışma izni olmadan çalışan yabancıların deport işlemleri yapılmakta, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 02.10.2013 gün ve 155 numaralı Genelgesinde “Sınır dışı edilecek olup da söz konusu cezayı ödemediği anlaşılan yabancıları da cezalarının dönüşte tahsil edilmesi ve ödeme yapmadan ülkemize alınmamaları için “Ç” kodlu tahdit programı kapsamında alınacağı belirtilmiştir.

Deport kodları ve Anlamları

KODU   SÜRE                                                      AÇIKLAMA
V 8410 GÜN İÇİNDE İKAMET İZNİ ALMAK ŞARTI İLE GİRİŞ YAPANLAR
V 69İKAMET İZNİ İPTAL EDİLENLER
V 71ADRESTE BULUNAMAYANLAR
V 77AHISKA TÜRKÜ OLMADIĞI HALDE MÜRACAAT EDENLER
O 1005 YILGİRİŞİ BAKANLIK İZNİNE TABİ
G 78SÜRESİZBULAŞICI HASTALIK TAŞIYAN YABANCILAR
Ç 1132 YILYASADIŞI GİRİŞ-ÇIKIŞ YAPANLAR
Ç 1141 YILHAKLARINDA ADLİ İŞLEMLER YAPILANLAR
Ç 1151 YILCEZA EVİNDEN TAHLİYE OLAN YABANCILAR
Ç 1161 YILGENEL AHLAK – KAMU SAĞLIĞINI TEHDİT EDENLER
Ç 1171 YILPARASIZ KAÇAK ÇALIŞANLAR
Ç 1185 YILİKAMET İZNİ GEÇERSİZ KILINANLAR
Ç 1195 YILKAÇAK ÇALIŞMAKTAN VERİLEN PARA CEZASINI ÖDEMEYENLER
Ç 1205 YILVİZE İHLALİ – İKAMET İHLALİNDEN KAYNAKLANAN PARA CEZASINI ÖDEMEDEN ÇIKANLAR
Ç 1355682 SKM İDARİ PARA CEZASI
Ç 136SINIRDIŞI SEYAHAT MASRAFLARI
Ç 137TERKE DAVET EDİLEN YABANCILAR
Ç 138İNAD YOLCU
N 99SÜRESİZGİRİŞİ İNTİZANLI VİZEYE TABİ

Çalışma izni olmadan çalışmaktan dolayı verilen para cezasını ödemeden sınır dışı edilen yabancılar hakkında “Ç” kodlu deportlarda 119 suç kodu; ödeyenler için ise 117 suç kodu ile işlem yapılır, yabancı cezasını ödemez ise iki yıl süreyle ülkeye girişine izin verilmez, cezasını ödeyerek girmek isteyenlerin cezalarının düşürülmesi Türkiye’ye girmelerine izin verilmesi ise İçişleri Bakanlığı’ndan alınacak talimatla yapılır.

Yabancıların deport edilme sebepleri neledir?

5682 sayılı Pasaport Kanun’unun 8. maddesi bu konuyu düzenlemiş olup;

  • Serseriler ve dilencilerin,
  • Delilikle veya bulaşık hastalıkla malul olanların, (Bu gibilerden umumi sıhhati ve asayişi tehlikeye sokmayacak halde olup kendi vasıtalarıyla, kanuni veli veya vasilerinin maddi himayeleri altında olarak tedavi alacaklar ya da hava değiştirme için gelenler bu hükümden istisna edilebilirler.)
  • Türkiye Cumhuriyeti’nin taraf bulunduğu, mücrimlerin iadesine müteallik anlaşma veya anlaşmalarla iadeye esas olarak kabul edilen suçlardan birinden sanık veya hükümlü bulunanların,
  • Türkiye’den sınır dışı edilmiş olup da avdetine müsaade edilmemiş bulunanların,
  • Türkiye Cumhuriyetinin emniyetini ve umumi nizamını bozmak niyetiyle veya bozmak isteyenlere ve bozanlara iştirak etmek ile yardım etmek maksatıyla geldikleri sezilenlerin,
  • Fahişeler ve kadınları fuhuşa sevk ederek geçinmeyi meslek edinenlerle beyaz kadın ticareti yapanlar ve her nevi kaçakçıların,
  • Türkiye’de kalacaklarını beyan ettikleri müddetçe yaşamlarına ve tekrar gitmelerine yetişecek paraları bulunmayıp, Türkiye’de kendilerini himaye edecek kimseleri bulunduğunu veya Türkiye’de yabancılarla kanunla menedilmemiş işlerde birini tutacaklarını ispat edemeyen” şahısların ülkeye girişleri yasaktır.

____________________________________________________________________________Bir cevap yazın

tr_TRTürkçe
psپښتو fr_FRFrançais afAfrikaans en_USEnglish fa_IRفارسی arالعربية ru_RUРусский tr_TRTürkçe